Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. DKK realizowane są ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo. Egzemplarze omawianych książek można pożyczyć bezpłatnie w Bibliotece Klubu Kuźnia. Zapraszamy :)

 

 
pepiki

8 stycznia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Zapraszamy na rozmowę wokół książki Mariusza Surosza
Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów o historii i kulturze (również politycznej) naszych południowych sąsiadów. Spotkanie prowadzi  dr Anna Mazela.

„Czechosłowacki elementarz” dla Polaków, aby nadwątlić nasze przekonanie, że na południe od Polski żyje się spokojnie, a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy.
Mariusz Surosz. 

 

 

 

 
Archiwum DKK

pilch jerzy

 13 listopada 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Katarzyna Kubisiowska: Pilch w sensie ścisłym.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Jerzy Pilch, bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę. Źródło opisu: materiały Wydawnictwa Znak.

 

wymarzony dom dziuni

16 października 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os.Złotego Wieku 14

Anna Maria Nowakowska: Wymarzony dom Dziuni.
Dyskusyjny Klub Książki  prowadzi Anna Mazela.

Dziunia, niepomna przeszłości pełnej licznych dowodów na to, że dziuniowatość nie sprzyja, a wręcz stoi na przeszkodzie urządzeniu się w życiu, wyrusza szukać własnego miejsca na Ziemi. Anna Maria Nowakowska tworzy opowieść, w której śmiech przez łzy jest na porządku dziennym i której nie sposób zapomnieć. Pełen sarkazmu, ironii i absurdu, a jednocześnie przejmujący i realistyczny obraz emigracji, ksenofobii i chciwości, która drzemie w każdym z nas.

 

skrzydla golebicy
11 września 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Henry James: Skrzydła gołębicy
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Kate Croy i Merton Densher to para londyńskich narzeczonych, którzy za wszelką cenę chcą się pobrać, ale nie mają pieniędzy. W ich świat wkracza Milly Theale, niewyobrażalnie bogata i śmiertelnie chora młoda Amerykanka, która bez pamięci zakochuje się w Mertonie. Mistrzowska powieść psychologiczna Henry Jamesa, klasyka literatury anglosaskiej, z miłosną intrygą i tajemniczą Wenecją w tle.

 6 2018

 12 czerwca 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Emma Donoghue: Pokój
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Anna Mazela.

Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty.

 

 
ostatnia powiesc marcela

 15 maja 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Katarzyna Tubylewicz: Ostatnia powieść Marcela
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Hanka ucieka do Warszawy z podkrakowskiego małego miasteczka, gdzie większość problemów rozwiązuje się przy pomocy modlitwy lub alkoholu. On widzi w niej szansę na kolejny romans, a ona tylko pozornie chce łatwej przepustki do lepszego świata.

 

przekleci


10 kwietnia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Joyce Carol Oates: Przeklęci.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Anna Mazela.

Princeton w stanie New Jersey - siedziba renomowanego uniwersytetu, dystyngowane miasteczko dla dystyngowanych ludzi, a jednak coś mrocznego i niebezpiecznego czyha na jego obrzeżach, coś, co demoralizuje i zaraża jego mieszkańców niczym jadowity wirus. Powieść Joyce Carol Oates, autorki od lat typowanej do Literackiej Nagrody Nobla zostałą nazwana przez Stephena Kinga pierwszą postmodernistyczną powieścią gotycką, jednocześnie przerażającą, barwną i pełną humoru.

 

paskudna historia


13 marca 2018 godz. 18.00

Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Bernard Minier: Paskudna historia.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Bernard Minier zanurza się w świecie, gdzie niebezpieczeństwo czai się nie tam, gdzie można by się go spodziewać i opowiada znakomitą, choć naprawdę paskudną historię…  Francuski mistrz thrillerów w szczytowej formie, wraca z kolejnym niezrównanym thrillerem, który skłania do myślenia i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

 

 

trafny wybor

 

13 lutego 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14  

Joanne Kathleen Rowling: Trafny wybór.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Anna Mazela.

Tym razem nie fantasy, nie Harry Potter, ale obyczajowy thriller rozgrywający się na angielskiej prowincji.  Tą powieścią J.K. Rowling udowodniła, że jej pisarstwo sprawdza się nie tylko w jednym gatunku.

 


szczescie pachnace wigilia

 
16 stycznia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Magdalena Witkiewicz: Szczęście pachnące wanilią.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Magdalena Witkiewicz zaprasza na jedno z gdańskich osiedli gdzie uroczo, mądrze i z humorem po raz kolejny opowiada o kobietach i ich życiowych rozstajach. O sile, która w nich tkwi i o wielkiej potrzebie happy endu, o szczęściu, pachnącym wanilią…

 

stulatek


5 grudnia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Jonas Jonasson: Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Życiowa podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata. Człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchilem, pił wódkę ze Stalinem i zaznajomił się z Mao Zedongiem, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż...

 

wimie
14 listopada 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Ian McEwan: W imię dziecka.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Czy sędzia może mieć wątpliwości? Czy prawo zawsze jest najważniejsze? Czy religia może stać ponad prawem? I jaką cenę trzeba zapłacić za wydanie wyroku, gdy przestanie sie przestrzegać jedynie reguły prawa? Ian McEwan
po raz kolejny udowadnia że jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej aktualnych pisarzy współczesnych na świecie.

 

 

1945
17 października 2017 godz. 18.00
Biblioteka Kubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Magdalena Grzebałkowska: 1945. Wojna i pokój.
Dyskusyjny Klub Książki  prowadzi Barbara Cygan.

Wkraczamy w 1945 roku  na ziemie niczyje , albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków okrutnych czasów. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, dzieci ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Grzebałkowska oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

 

wystarczy przejsc
12 września 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Ludwika Włodek: Wystarczy przejść przez rzekę.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Tadżykistan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan i Turkmenistan przestają być egzotycznie brzmiącymi nazwami. Zaczynamy rozumieć, że problemy tamtego, na pozór bardzo odległego regionu – fundamentalizm islamski, wzrost nacjonalizmów etnicznych i masowa emigracja zarobkowa – przekładają się nie tylko na osobiste dramaty bohaterów książki, ale wpływają także na kształt świata, w którym wszyscy żyjemy.

 

paryz na widelcu
20 czerwca 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Stephen Clarke: Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta.
Dyskusyjny Klub Ksiązki dla Dorosłych prowadzi dla dorosłych
prowadzi Barbara Cygan.

To nie jest typowy przewodnik. Stephena Clarke'a nie interesuje Louvre ani Tour Eiffel, ale miejsca, do których przeciętni turyści raczej nie docierają. A tak naprawdę, najbardziej  interesują go Paryżanie, zarówno ci, którzy nimi są, jak i ci,  którzy chcieliby nimi zostać.

 

korczak
16 maja 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Joanna Olczak-Ronikier: Korczak. Próba biografii.
Dyskusyjny Klub Ksiązkidla Dorosłych prowadzi Barbara Cygan.

Solidna biografia skomplikowanego człowieka, świeckiego świętego i męczennika, mądrego Starego Doktora, który w ekstremalnych czasach musiał dokonywać dramatycznych wyborów.

 

 


trociny

 11 kwietnia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

Krzysztof Varga: "Trociny". Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

"Trociny" Krzysztofa Vargi to brawurowy pamflet na współczesność. Znakomita, cyniczna i błyskotliwa powieść, nie tylko dla socjopatów. Przyczynek do krytycznej, gombrowiczowskiej refleksji.

 

 

prosze bardzo
14 marca 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Anda Rottenberg: Proszę bardzo. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki prowadzi Barbara Cygan.

Anda Rottenberg, jedna z najwybitniejszych kuratorek i wielka znawczyni sztuki, wieloletnia dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta". „Proszę bardzo” nie dotyczy jednak sztuki, nie jest zaplanowaną szczegółowo wystawą, która ma poruszać – to raczej próba refleksji, tym razem nad własnym życiem. Wiwisekcja, proszę bardzo. Szczera, bezpretensjonalna, autentyczna. Książka jak catharsis.

 


 guguly
14 lutego 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN os. Złotego Wieku 14

Wioletta Grzegorzewska „Guguły”
dla dorosłych  prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Wiolka mieszka na wsi w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Opisywany przez nią świat koncentruje się na lokalnych osobach i zdarzeniach, konfrontowanych z ciekawością i wrażliwością młodej osoby, która próbuje wyjść poza zastany mikrokosmos. Znakomity, klimatyczny debiut literacki Wioletty Grzegorzewskiej.

 

wyspa klucz

 
17 stycznia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN

Małgorzata Szejnert  „Wyspa klucz”.  Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Małgorzata Szejnert, królowa polskiego reportażu zabiera nas w podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana "bramą do Ameryki". Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niej centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych.

 

 

sepetys wybory15 listopada 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN

Ruta Sepetys  „Wybory”.  Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

"Wybory", powieść  współczesnej amerykańskiej  pisarki  Ruty Sepetys  to wciągający thriller psychologiczny, w którym wątek sensacyjny jest dobrym pretekstem dla rozwinięcia  tezy, że  nasz los kształtują głównie  wybory,  których w życiu  dokonujemy. Czy rzeczywiście tak jest?  Zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

 


genialni
11 października 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Mariusz Urbanek: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną.  Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.

 

 

las wiedenski
13 września 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Elisabeth Åsbrink: W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.


Historia  przyjaźni Ottona Ullmanna, wiedeńczyka żydowskiego pochodzenia, który po anszlusie w 1938 r. znalazł się w Szwecji i Ingvara Kamprada, założyciela firmy IKEA, który popierał faszyzm. Åsbrink stawia pod znakiem zapytania chwaloną neutralność Szwecji w kontekście wojny. Jej uwaga skupia się szczególnie na wybuchu szwedzkich ruchów nazistowskich w tamtym okresie, przebiegu polityki zamykania granic w obliczu zagłady Żydów i masowych emigracji. Znakomity reportaż, łączący pasjonującą historię z wnikliwością historyczną i świetnym warsztatem.

 

maria sklodowska curie24 maja 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Shelley Emling: Maria Skłodowska-Curie i jej córki. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

  przeklenstwa niewinnosci12 kwietnia 2016 godz 17.00
DKK dla dorosłych. Jeffrey Eugenides: Przekleństwa niewinności.
Dyskusję o książce, uzupełnioną fragmentami filmu powstałego na jej podstawie prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Pięć pięknych, ekscentrycznych sióstr skupia na sobie uwagę młodych mężczyzn, którzy obsesyjnie gromadzą wszystkie dowody ich tajemniczego istnienia. Duszna atmosfera tajemnicy i nieuchwytnych emocji wciąga w głąb powieści i nie pozwala się od niej oderwać.  Zapraszamy na kwietniowy DKK z "Przekleństwami niewinności" Jeffrey'a Eugenidesa, powieścią, która uczyniła go jednym z najlepszych współczesnych pisarzy amerykańskich.

    

 

  tove jansson8 marca 2016 godz. 17.00
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych zapraszamy na dyskusję o biografii Tove Jansson "Matki Muminków" napisaną przez Boel Westin.  Spotkanie prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
Boel Westin odsłania to, co w doświadczeniu wybitnej artystki, jaką była Tove Jansson, wspólne, ludzkie, sprytnie zaszyfrowane w baśniowej metaforze, a co z jej książek uczyniło ponadnarodowy, uniwersalny kanon literacki.

 

 

 


poradnik pozytywnego23 lutego 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych.
Matthew Quick: Poradnik pozytywnego myślenia.
Rozmowę urozmaiconą fragmentami flimu opartego na powieści prowadzi Barbara Cygan.

 Poradnik Pozytywnego Myślenia to inspirująca opowieść o ludziach, którzy chcą  zmienić swoje nastawienie do życia  aby optymistyczniej patrzyć w przyszłość.

 

 

pasja hanki26 stycznia 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Anna Janko: "Pasja według św. Hanki". Rozmowa o książce z prezentacją fragmentów recenzji, spotkań i wywiadów z autorką zamieszczonych na literackich portalach internetowych. Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

"Pasja według św. Hanki" to powieść o wielkiej miłości, która całkowicie zmienia dotychczasowe życie Hanki, czterdziestoletniej mężatki z dwójką dzieci, w kryzysie małżeńskim.  Jednak nowy związek, w który angażuje się bez reszty, nie jest łatwy i ma swoją niszczycielską moc.  Hanka jest postacią, która pojawiła się już w świetnym debiucie powieściowym  Anny Janko "Dziewczyna z zapałkami". Anna Janko (ur. 1957) –  pisarka, poetka i krytyk literacki. Jedna z najbardziej utalentowanych polskich pisarek, o niezwykłej sile ekspresji i wyczuciu metafory.

 

 

 Galeria DKK

fb

targi ksiazki o sztuce 2018

wtorek literacki banner

dyskusyjny klub ksiazki

przewodnik mlodego czytelnika 2018

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

trk

kkr3

kkr n