Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Grupa Literacka "Sylaba"

 

sylaba logo
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty z Grupą Literacką "Sylaba
", które od stycznia 2018 "Sylabę" prowadzi Michał Zabłocki, poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego przy Wydziale Polonistyki UJ, od 2014 roku Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Kraków. . Na warsztaty zapraszamy piszących poezję i małe formy prozatorskie: licealistów, studentów, pracujących i osoby 50+. Zachęcamy do przyniesienia swoich utworów - zostaną wysłuchane z uwagą, a uczestnicy mogą także liczyć na życzliwą pomoc ekspertów. Warsztaty odbywaja się w Klubie "Kuźnia" w Krakowie, os. Złotego Wieku 14, w drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00.

Sylabę prowadziła  przez lata Elżbieta Zechenter-Spławińska, polonistka i poetka, odkrywczyni literackich talentów. Opiekunką literatów jest Wiesława Wykurz, polonistka, animatorka kultury, związana z Ośrodkiem Kultury im. Norwida w Krakowie.  „Sylaba” nie jest literacką grupą w słownikowym znaczeniu tego terminu. Grupę literacką tworzą konkretni twórcy zjednoczeni przez wspólny program i nierzadko osobę przywódcy, kogoś obdarzonego silniejszą indywidualnością poetycką, czy jedynie charyzmą. „Sylabę” jednoczy głównie miejsce spotkań – Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida i odmienność tworzących grupę indywidualności. Każdy wnosi w jej budowę swoją literacką cegiełkę, a wszystkie one są jednako ważne. I może to właśnie stanowi, że ta grupa działająca nieprzerwanie w Ośrodku Kultury prawie 30 lat jest wyróżniającym się zjawiskiem na mapie kulturalnej Krakowa. Gośćmi „Sylaby” byli krakowscy poeci: Ewa Lipska, Józef Baran, Henryk Cyganik.

Grupa Literacka "Sylaba" skupia obecnie ponad 25 osób. Są w niej m. in. architekt, prawnicy, nauczyciele, romanistka, kulturoznawca, studenci UJ, AGH, Uniwersytetu Pedagogicznego, a także młodzież I, III i XII LO. Piszą wiersze, literacką prozę, a na comiesięcznych warsztatach w każdy 2. czwartek miesiąca dyskutują o własnych wierszach oraz zjawiskach, fascynacjach i wydarzeniach literackich.

Dotąd ukazały się trzy Almanachy Poetyckie "Sylaby"  w których swoje utwory prezentowali: Jagoda Cieszyńska,Alicja Pochylczuk, Jadwiga Solarz,Anna Wojnarska-Maińska,Monika Mostowik,Marta Pilszczek, M arta Eloy-Cichocka,Justyna Derlatka, Karolina Grzywnowicz,Kama Szutowska, Katarzyna Tobjasz,Eliza Tołwińska, Hanna Tołwińska, Anna Mazela, Kaja Gawryszczak, Cezary Zalewski, Lukasz Mańczyk,Jerzy Franaszek, Leszek Wójcik, Marcin Ożóg, Marcin Balicki,Kuba Kisielewski, Grzegorz Zariczny, Adam Górka. Wiele z nich idzie już swoją  indywidualną drogą twórczą wydając własne książki. Niektóre z nich promowaliśmy w Ośrodku Kultury organizując spotkania autorskie.

Cieszymy się bardzo z literackich sukcesów naszych aktualnych i byłych "sylabowiczów", mając też nadzieję że w ich utworach jest może  "zasiew",  który wykiełkował podczas naszych warsztatowych spotkań.Szczegółowe informacje:
Katarzyna Kosowska, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wydarzena w "Sylabie"


zablocki listopad 2017


9 listopada 2017 godz. 18.30

Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Kraków przedstawiony, Kraków outsourcing. Spotkanie z Michałem Zabłockim, i otwarte warsztaty Grupy Literackiej Sylaba w ramach projektu Kraków literacki. Szkice do portreu miasta.

Kraków jest miastem, które przyciągało i stworzyło wiele znaczących postaci polskiej kultury i nauki. Ale też jest  miastem, z którego często się wyjeżdża, zwykle po osiągnięciu zawodowego sukcesu.  Tak więc Kraków, który przedstawia się  jako stolicę polskiej kultury i nauki  przyciąga/tworzy i oddaje swoje talenty. Czy działa to proporcjonalnie w obie strony?

 Michał Zabłocki (ur. 23 września 1964 roku w Warszawie) – polski poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Od 1987 współpracował z krakowską „Piwnicą pod Baranami”, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Jackiem Wójcickim. Jest pomysłodawcą i realizatorem serii poetyckich działań medialnych znanych pod nazwą „Multipoezja”: Projekcji wierszy na murach domów przy ul. Brackiej 2 w Krakowie, Wierszy chodnikowych i wielu innych. W 2010 roku stworzył międzynarodowy serwis internetowy według własnego pomysłu emultipoetry.eu

Fot. Małgorzata Mokrzycka

 

szkice pazdziernik 2017

12 października 2017 godz. 18.30
Klub Kuźnia OKN,  os. Złotego Wieku 14

Kraków symboliczny. Kraków symboliczny. Anna Mazela prowadzi otwarte warsztaty Grupy Literackiej Sylaba na temat symboliki Krakowa w literaturze, głównie poezji, m.in. Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej i Marcina Świetlickiego.Spotkanie w ramach projektu Kraków literacki. Szkice do portretu miasta.

Anna Mazela – doktor kulturoznawstwa na Akademii Ignatianum w Krakowie.  W 2016 roku krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wydał jej debiutancki tom pt. Głęboko, nisko, za który w tym samym roku otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej.

 


Projekt Kraków literacki. Szkice do portretu miasta realizowany
przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie
w partnerstwie z Biblioteką Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie
Przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków

krakow logo nowebiblioteka_kuzniakrakow logo nowe

 

 

nowohucka kronika filmowa
Jubileusz 30. lecia Grupy Literackiej Sylaba
w Nowohuckiej Kronice Filmowej

 

 

 


Spotkania autorskie "Sylaby" w latach 2007-2016

 

Galeria "Sylaby"

 

 

fb

dyskusyjny klub ksiazki

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

trk

kkr3

kkr n