Wtorki Literackie
26 lutego 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Francja i reszta świata. O literaturze francuskiej
i jej wpływie na kulturę 21 wieku. Cz.2
Wtorek Literacki prowadzi dr Anna Mazela.
Spotkanie o francuskiej filozofii (zwłaszcza tej krążącej wokół pytań o literaturę i problemy współczesnej kultury), poezji i krytyce literackiej, a także literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Powiemy też, jak Francuzi tworzą historie obrazami, i o tym, jak piszą o obrazach (szczególnie o fotografii i komiksie).
26 marca 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Wyspiański i jego teatr.
Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.
Wyspiański – reinterpretator romantycznej tradycji, twórca nowego modelu dramatu i teatru - był artystą, który wywarł ogromny wpływ na krakowską i polską scenę teatralną. Jego wizja teatru (min. dramatu, scenografii, gry aktorskiej) stała się punktem odniesienia dla późniejszych pokoleń wybitnych artystów scen polskich.
Archiwalne
29 stycznia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Francja i reszta świata. O literaturze francuskiej
i jej wpływie na kulturę 21 wieku. Cz.1
Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.
Francja od zawsze uważana była za wzorzec wyrafinowanej elegancji. Francuski język i literatura, francuska moda i kuchnia panowały na dworach i salonach nie tylko europejskich, przynajmniej do pierwszej dekady 20 w. Jak dzisiaj wielkie dziedzictwo kulturowe Francji wpływa na nią samą i coraz bardziej komplikujący się świat?.
11 grudnia 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Najlepsze w starym roku. Omówienie najciekawszych wydarzeń literackich i bestsellerów wydawniczych 2018 r. Biblioteka zaprasza na subiektywne podsumowanie roku wydawniczego.
27 listopada 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
O sztuce eseju. Wtorek Literacki prowadzi dr Anna Mazela.
Esej jest najbardziej elegancką formą dyskursu pomiędzy autorem a czytelnikiem. Dobry esej omija publicystyczną rozwlekłość i z precyzją chirurga dotyka istoty rzeczy. Ze sztuką eseju mierzyli się najważniejsi polscy pisarze m.in. Norwid, Stempowski, Miłosz, Herbert, Rymkiewicz, Zagajewski. Zapraszamy na Wtorek Literacki podczas którego, rozmawiać będziemy o tej wymagającej ale pięknej i wciąż aktualnej formie literackiej wypowiedzi.
30 października 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14
Spór o Niepodległą. Wolność jako stan przejściowy. Konteksty literackie i polityczne: Brzozowski, Żeromski, Kaden-Bandrowski, Iwaszkiewicz, Broniewski, Piłsudski, Dmowski. Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.
Spory o kształt niepodległej Polski zaczęły się jeszcze w czasach zaborów. Spuścizna literacka pisarzy polskich poczynając od wielkich romantyków i pozytywistów, przekształcona została w myśl polityczną głównych konstruktorów niepodległej Polski m.in. Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.Jaka Polska, socjalistyczna, endecka a może liberalna? To pytanie okazuje się aktualne również dzisiaj.
3 lipca 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Z książką na leżaku. Wakacyjne propozycje literackie do przeczytania, posłuchania i zobaczenia. Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.
Wakacje to czas kiedy możemy nadrobic zaległości czytelnicze, zajrzeć do kina lub pojechać na któryś z wielu letnich festiwali kulturalnych. Co warto przeczytać, czego posłuchać, co koniecznie zobaczyć? "Z książką na leżaku" to nasze kulturalne propozycje na tegoroczne wakacje.
29 maja 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Między poezją a obrazem. O związkach poezji i sztuk plastycznych. Wtorek Literacki prowadzi Anna Mazela.
24 kwietnia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14
"American Dream" i współczesna literatura amerykańska.
Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.
Ameryka się zmienia, dotychczasowe wzorce, na których opierała swoją potęgę ulegają erozji. Nie zmienia się jednak to, że amerykańska kultura poparta amerykańską technologią posiada nadal globalną siłę oddziaływania. Zapraszamy na "amerykański" Wtorek Literacki do Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
27 marca 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Kopciuszek w czarnym lateksie czyli rozmowa na temat artystycznych i komercyjnych przekształceń baśni w kulturze współczesnej. Wtorek Literacki prowadzi kulturoznawczyni dr Anna Mazela.
28 lutego 2018 godz. 18.00
Biblioiteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Sztuka i wolna myśl, niezlękłe bogi.
Rozmowa o wystawie "Wyspiański" w Muzeum Narodowym
w Krakowie. Literacki Wtorek Czytelników prowadzi Barbara Cygan.
30 stycznia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14
Życie i literatura. O popularności reportażu i biografii.
Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.
Spotkanie na temat literatury faktu i przyczynach jej popularności wynikającej m.in. z pojawienia się wybitnych autorów tego gatunku, takich jak: Marcin Kącki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz,
19 grudnia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Najlepsze w starym roku. Omówienie najciekawszych wydarzeń literackich i bestsellerów wydawniczych 2017 r. Biblioteka zaprasza na subiektywne podsumowanie roku wydawniczego.
28 listopada 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14
Co się w duszy komu gra. Wyspiański - modernista krakowski i uniwersalny. Wtorek literacki poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego wpływie na polską sztukę, kulturę i historię. Spotkanie z dr Agnieszką Wanicką z Katedry Teatru i Dramatu UJ prowadzi Barbara Cygan.
Stanisław Wyspiański uprawiał bardzo różne dziedziny sztuki, realizowane z wielką odwagą i rozmachem. Malował obrazy, pisał dramaty i libretta oper, tworzył sztukę użytkową. Interesowały go zagadnienia historyczne i społeczne, widziane z perspektywy końca wieku i tworzącego się europejskiego modernizmu. Dla Polski i Krakowa szczególnie, jest Wyspiański artystą wyjątkowym.
29 sierpnia 2017 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
Assassin i Królewwna Śnieżka. O literaturze według płci. Drugi Wakacyjny Wtorek Literacki
prowadzą Barbara Cygan i Katarzyna Kosowska.
O paniach mówi się, że są bardziej empatyczne, dysponują większą wyobraźnią, nie lubią przemocy i dosłowności. Panowie zaś podobno trzymają sie faktów, lubią konkret bez zbędnych opisów, ozdobników i niekoniecznych happy endów. Jak zwyczajowe opinie o cechach pań i panów przekładają się na upodobania literackie obu płci? Czy istnieją jeszcze podziały na literaturę typowo kobiecą i typowo męską?
18 lipca 2017 godz. 17.00
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
By żądz moc móc zmóc. Literatura emocjonalna, romansowa i romantyczna.
Wakacyjny Wtorek Literacki prowadzą Barbara Cygan i Katarzyna Kosowska.
6 czerwca 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14
"Chce się żyć". Rozmowy o inności. Wtorek Literacki w ramach Małopolskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych
prowadzą Barbara Cygan i Katarzyna Kosowska z Klubu Kuźnia OKN.
Niepełnosprawność, poprawne słowo, którym określamy zwykle problem, którego do końca nie rozumiemy i tym samym nie potrafimy się do niego właściwie odnieść. Czy literatura, niekoniecznie bardzo naukowa, może nam pomóc w znalezieniu empatycznych postaw zmniejszających poczucie wyobcowania i inności?
25 kwietnia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14
Inspirowane Norwidem. Wtorek Literacki w ramach 23. Dni Norwidowskich w Krakowie. Polemika i rozwinięcie głównych tematów norwidowskich w twórczości m.in. Wyspiańskiego, Brzozowskiego i Miłosza.
Norwid na różne sposoby usiłował uczestniczyć w aktualnym życiu społecznym i politycznym. Również w twórczości literackiej ciągle podejmował próby dialogu z żywotnymi problemami filozoficznymi, artystycznymi i społecznymi współczesności. Niestety, dialogu tego prawie nikt nie podejmował. Dopiero jego "późni wnukowie", m.in. Stanisław Brzozowski w "Legendzie Młodej Polski" i Stanisław Wyspiański w "Wyzwoleniu" podjęli wyzwanie zmierzenia się z norwidowska wizją Polski i świata. Zapraszamy na Wtorek Literacki poświęcony głównym światopoglądowym tematom Norwida oraz późniejszych literackich nawiązań do jego twórczości.
28 marca 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14
Pitawal krakowski. Literatura sensacyjna z Krakowem w tle.
Wtorek Literacki z Andrzejem Chytkowskim, kronikarzem zdarzeń kryminalnych.
Gaja Grzegorzewska, Aleksandra Zielińska, Marcin Świetlicki, Maryla Szymiczkowa, to tylko niektóre bardzo współczesne nazwiska (i pseudonimy) autorów najciekawszych powieści bardziej lub mniej kryminalnych, których akcja rozgrywa się w Krakowie. Dołączając to tego jeszcze kilka historycznych opowieści utrwalonych w filmach ("Czerwony pająk" o Karolu Kocie), najnowszym serialu "Belle Epoque" i artykułach prasowych, nasza wyobraźnia tworzy własną "kryminalną scenografię" do opowiadanych historii. A jak było naprawdę? Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Chytkowskim, policjantem, którego pasją jest kronikarski zapis najbardziej niezwykłych zdarzeń kryminalnych Krakowa, które mogłyby zadziwić nawet wytrawnych autorów literatury sensacyjnej.
28 lutego 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
"Sonety krymskie" i nie tylko. O literaturze uchodźców, zbiegów, emigrantów. Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
Poetyczne uniesienia Wielkich Romantyków, gombrowiczowski sarkazm, wojenna i łagrowa gehenna Czapskiego, wielcy powojenni nieobecni m.in. Miłosz, Herling-Grudziński, później Mrożek, Odojewski, Redliński... Nasi liczni rodacy żyjący za granicą w różnych czasach, w różnych miejscach i z różnych powodów, stworzyli literaturę emigracyjną, która weszła do kanonu naszego narodowego dziedzictwa.
20 grudnia 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Najlepsze w starym roku. Omówienie najciekawszych wydarzeń literackich i bestsellerów wydawniczych 2016 r.
W 2016 roku pojawiło się wiele ciekawych debiutów literackich, nie zawiedli również pisarze mainstreamowi. Wydawnictwa trzymały poziom "wypuszczając" najgłośniejszych autorów z zagranicy oraz nadążając z najbardziej aktualnymi tematami współczesności. Co warto przeczytać, o czym warto wiedzieć? Zapraszamy na Wtorek Literacki podsumowujący 2016 rok. Spotkanie prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia.
29 listopada 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia
Panie na "S". O fenomenie talentu i popularności pisarek współczesnych.
Współczesna literatura też należy do pań. W każdym gatunku literackim mają swoje "super" przedstawicielki, i co najważniejsze są czytane i doceniane. Zapraszamy na listopadowy Wtorek Literacki poświęcony współczesnym pisarkom, zarówno najbardziej znanym ale przede wszystkim najciekawszym literackim debiutantkom ostatnich lat. Spotkanie poprowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
25 października 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia
os. Złotego Wieku 14
Krajobraz literacki. Subiektywny przewodnik po wybranych miejscach związanych z literaturą. Muzea, domy twórcze, księgarnie, biblioteki, teatry, kina, internet tworzą publiczną przestrzeń literacką. Zapraszamy na spotkanie na temat wybranych miejsc, w których literatura ożywa i pełni jedną z głównych ról. Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
26 lipca 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia
Kościół otwarty. Katolicka nauka społeczna w świecie globalnym.
Specjalny, wakacyjny Wtorek Literacki z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
Otwarte spotkanie na temat doktryn i postaw Kościoła Katolickiego wobec problemów współczesności w kontekście wybranych encyklik (m.in. Jan XXIII, Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek) i pism filozoficznych (m.in. Maritain, Mounier, Edyta Stein, Simone Weil, Teilhard de Chardin, Tischner).
14 czerwca 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
Współczesna powieść francuska i tradycje republikańskie. Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan
z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
Literatura francuska przynajmniej od okresu Oświecenia była ważnym elementem dyskursu społecznego i wpływała na kształt świadomości i postaw obywatelskich, nie tylko Francuzów. Wtorek Literacki poświęcony najciekawszym współczesnym pisarzom francuskim, krytycznym kontynuatorom tradycji republikańskich, takich jak m.in. Michel Houellebecq, Frédéric Beigbeder, Emmanuel Carrere, Virginie Despentes.
26 kwietnia 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
Zbawix. Literacki portret miasta.
Wtorek Czytelników poświęcony omówieniu najciekawszych utworów literackich portretujących życie współczesnych miast. Trend "miejski" zaistniał bardzo wyraźnie w najnowszej polskiej literaturze i wykreował kilka kultowych "miejscówek", m.in. warszawski Plac Zbawiciela, nazywany popularnie Zbawixem. Spotkanie prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
15 marca 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
Niezwyczajne życie. Opowieść o Simonie
i innych sławnych kobietach rodu Kossaków.
Literacki Wtorek Czytelników prowadzi Wiesława Wykurz, animatorka kultury z Klubu Kuźnia OKN.
16 lutego 2016 godz. 17.00
"Jak tu odśpiewać mam swą mszę miłosną". Sonety Szekspira
i inne uczuciowe egzaltacje. Literacki Wtorek Czytelników poświęcony literaturze miłosnej, zarówno tej najsławniejszej, jak i tej w osobistym wyborze uczestników spotkania. Motywem uczuciowych rozważań będą fragmenty sonetów Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Spotkanie w ramach Międzynarodowego Roku Szekspirowskiego prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
21 kwietnia 2015 godz. 17.00
26 maja 2015 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
Stary i nowy świat w powieści wiktoriańskiej.
Dwa kolejne Wtorki Literackie poświęcone starej i nowej powieści wiktoriańskiej, urozmaicone fragmentami ekranizacji wybranych utworów. Spotkania prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
Cz.1. Od Wichrowych Wzgórz do Bostonu (1837-1901)
Cz.2 Wiktoriańskie oblicza postmodernizmu