Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Nowości w bibliotece

 

 

bursa

 

Andrzej Bursa
Dzieła (prawie) wszystkie.
Wydaw. Znak, 2018

Kultowa twórczość legendarnego Poety. Niektóre z jego wierszy cytujemy niemal nieświadomie, inne przez lata czekały na odkrycie. Andrzej Bursa to poeta buntu, nie godzący się na rzeczywistość, poszukujący. Jego przedwczesna śmierć sprawiła, że przeszedł do legendy jako twórca zacierający granicę między dobrem a złem, w centrum stawiający okrucieństwo i sadyzm, "szargający świętości". W "Utworach (prawie)wszystkich" w opracowaniu Wojciecha Bonowicza czytelnik odnajdzie nie tylko wiersze, próby dramatyczne i prozę (również do tej pory nie publikowane!), ale i rysunki kreślone przez Bursę na marginesach rękopisów, wycinków z gazet, w notesach.To pierwszy tak szeroki obraz twórczości, która – ponad sześćdziesiąt lat po śmierci poety – po raz pierwszy może zostać odczytana w pełni.

 

kruso

 

Lutz Seiler
Kruso
Wydaw UJ, 2018

Owiana legendą wyspa Hiddensee na Bałtyku znajduje się, jak mówią,- „po tamtej stronie wiadomości” i poza czasem. Pewnego dnia dociera na nią Ed, który chce uciec od swojego dotychczasowego życia. Zostaje pomywaczem w zmywalni U Klausnera ? knajpie położonej wysoko nad morzem ? gdzie poznaje Krusa. Między mężczyznami nawiązuje się trudna przyjaźń. „Kruso to pierwsza poważna literacka odpowiedź na Czarodziejską górę Tomasza Manna.” Der Spiegel

 po trochu

 

Weronika Gogola
Po trochu
Wydaw. Książkowe Klimaty, 2018

Najlepsze historie ze swojego życia zawsze opowiada się po trochu, po kawałku, to zwykle jakieś urywki, fragmenty. Ktoś coś zapamiętał i z tej pamięci rodzą się najpiękniejsze opowieści.
I właśnie tak, jak w zwykłym życiu, o najważniejszych sprawach, i o tych całkiem zwyczajnych, które zna każdy – mówi się w Po trochu.
Nagroda Conrada (2018), Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki "Gryfia" (2018), Nagroda Literacka Europy Środkowej „Angelus” (2018)
woda na sicie


Anna Brzezińska

Woda na sicie. Apokryf czarownicy
Wydaw. Literackie, 2018

Nowa książka autorki monumentalnych, bestsellerowych Córek Wawelu!
Tym razem sceną wydarzeń jest nie dwór ostatnich Jagiellonów, lecz fantastyczna kraina wzorowana na wczesnorenesansowej Italii oraz lochy inkwizycji. To stamtąd swoją opowieść snuje oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia...

 

 

 

zapach miasta po burzy
Olgierd Świerzewski

Zapach miasta po burzy
Wydaw. Muza, 2017

„Zapach miasta po burzy” to porywająca historia miłości z upadającym imperium w tle. Dobro i zło w potyczce na zatracenie. Wielka historia rodem z Tołstoja i ciemna strona rosyjskiej natury jak u Dostojewskiego. Pełna pasji i szaleństwa powieść, jakiej dawno nie było. Trzeba nie lada bezczelności, żeby bez najmniejszego skrępowania, jak robi to Olgierd Świerzewski, sięgać pełnymi garściami z żywiołu romansu i mieszać go ze skrajnymi emocjami wyrachowanych szachów.

 

 pamietasz tamto lato

Bogna Ziembicka
Pamiętasz tamto lato
Wydaw. Znak, 2018

Historie Olgi, Bisi, Lorci i Klementyny, ich marzenia, plany i sposób na przetrwanie w burzliwej powojennej rzeczywistości składają się na przejmującą opowieść o meandrach ludzkich uczuć oraz polskiej historii. Od tej powieści nie sposób się oderwać.

 

 

 
drogi do wolnosci1


Stanisław Krzemiński

Drogi do wolności.
Wydaw. Znak, 2018
T.1, Iskra, T.2, Jesienny poniedziałek, T,3, Zawierucha (wyd. listopad 2018)

W cyklu Drogi do wolności historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet. Losy bohaterów śledzić będzie można również w serialu Drogi wolności.

 

 

 


silva rerum 2

Kristina Sabaliauskaite
Silva Rerum II
Wydaw. Literackie, 2018

Drugi tom bestsellerowej sagi o burzliwych dziejach polsko-litewskiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej.Ta barwna opowieść o burzliwych dziejach szlacheckiej rodziny z Litwy jest też urzekającą wedutą Wilna, miasta wielu kultur, języków i tradycji oraz niezwykle sugestywnym, odmalowanym z imponującym znawstwem tematu obrazem epoki, w której tylko krok dzieli grzech od świętości [...].
zemsta przebaczenie1

Joanna Jax
Zemsta i przebaczenie. T. 1 - 6
Wydaw. Videograf, 2018
T.1, Narodziny gniewu, T.2, Otchłań nienawiści, T.3, Rzeka tęsknoty, T.4, Morze kłamstwa, T.5, Bezkres nadziei, T.6, Dolina spokoju

Pisarka osadziła fabułę powieści w kilku krajach, pokazując losy dwóch spokrewnionych z sobą mężczyzn i ich potomków na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi, ale oprócz wspólnego ojca dzieli ich wszystko – pozycja społeczna, stopień zamożności, wyznawane wartości. Dzień, w którym dwaj młodzi chłopcy dowiadują się o swoim istnieniu, diametralnie zmienia ich życie, kładzie się cieniem na ich losie i wpływa na przyszłe pokolenia.

 

 


duchologia polska

Olga Drenda
Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji
Wydaw. Karakter, 2017

Przełom lat 80. i 90. opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

 


utopia dla realistow

Rutger Bregman
Utopia dla realistów
Wydaw. Czarna Owca, 2018

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Piętnastogodzinny tydzień pracy. Otwarte granice. Czy nie brzmi to zbyt pięknie, aby było prawdziwe? Jeden z czołowych młodych europejskich myślicieli pokazuje, w jaki sposób można stworzyć idealny świat. Utopia dla realistów to jedna z niewielu książek, które poddają w wątpliwość nasze poglądy na przyszłość. Bregman zabiera nas w podróż historyczną – począwszy od pewnego kanadyjskiego miasta, któremu niegdyś udało się niemal całkowicie zwalczyć ubóstwo, po nieudaną próbę wprowadzenia przez Richarda Nixona bezwarunkowego dochodu podstawowego dla milionów Amerykanów – i omijając tradycyjne podziały na to, co prawicowe i lewicowe, postuluje idee, których czas właśnie nadszedł.

 

 

power protest

 

Matthew Bolton
Power Protest. Jak protestować skutecznie
Wydaw. Muza, 2018

To z jednej strony zbiór inspirujących historii o tym, jak zwykli ludzie wspólnym wysiłkiem doprowadzili do rewolucyjnych zmian, a z drugiej - praktyczny zestaw konkretnych porad i kroków, które po kolei należy podjąć, by przekuć swoje niezadowolenie w zmianę, jakiej pragniemy.
Matthew Bolton doskonale wie, o czym mówi - jest wicedyrektorem grupy Citizens UK, zrzeszającej organizacje i ruchy społeczne i odpowiedzialnej za wiele kampanii na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Wielkiej Brytanii - w tym dwóch najważniejszych tamtejszych kampanii ostatniego dwudziestolecia: dotyczącej płacy minimalnej oraz przyjmowania uchodźców. Jest również coachem, który szkoląi działaczy społecznych.

 


miasto na plus

Miasto na plus. Eseje o polskich przestrzeniach miejskich.
Praca zbiorowa
Wydaw. Wysoki Zamek, 2018

„Miasto na plus” stanowi zbiór tekstów autorów reprezentujących różne grupy – samorządowców, urzędników, aktywistów i zwykłych mieszkańców. Wszyscy oni są miłośnikami miast, związali z nimi swoje życie na dobre i złe. O każdym z nich można powiedzieć, że patrzy na miasto nie bez krytycznego spojrzenia, ale także z wiarą i optymizmem, które są niezbędne by uruchomić zmianę.

 

 

 

 


pierwsza zdrada zachodu

Andrzej Nowak
Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement
Wydaw. Literackie, 2018

Sensacja naukowa – nieznane fakty wychodzą na jaw!
Po prawie stu latach profesor Andrzej Nowak odkrywa nieznane dokumenty, z których wynika, że w 1920 roku europejskie mocarstwa były gotowe przehandlować Polskę w zamian za pokój z bolszewicką Rosją.

 

 

 

 

pirat stepowy

 

Stanisław Łubieński
Pirat stepowy
Wydaw. Czarne, 2018

Nestor Machno, zwany "Bat’ką" (ojczulkiem), stworzył wielotysięczną armię, która nie uznawała niczyjej władzy i zażarcie broniła terytorium zamieszkanego przez dwa i pół miliona ludzi. "Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją", mawiał. Machnowcy na czarnych sztandarach mieli napisane: "Wolność albo śmierć".

 

 

 

 

 

najlepszy kraj naswiecie

 

Nina Witoszek
Najlepszy kraj na świecie
Czarne, 2018

Norwegia – kraj Ibsena, egalitarnego „prawa Jante”, surowej przyrody i zamożnych obywateli. Społeczeństwo harmonii, otwartości na reformy i troski o wspólne dobro, dbające o równouprawnienie, tolerancję i sprawiedliwość. Czy jednak na pewno Norwegia jest realizacją wolnościowej utopii?

 

 

 berlinska depresja


Anda Rottenberg

Berlińska depresja. Dziennik
Wydaw. Krytyki Politycznej, 2018

Ta książka to zapis rocznego pobytu autorki w Berlinie. Wnikliwe notatki z lektur, intymne wspomnienia o rodzinie i przyjaciołach, szczere komentarze na temat wystaw i sztuki. Ale i zatroskane spojrzenie w Polskę, udział w protestach ulicznych jak i zaangażowanie w ochronę przyrody – od bluszczu na sąsiedniej kamienicy po Puszczę Białowieską. Anda Rottenberg w notatkach jawi się jako przenikliwa obserwatorka i aktywna uczestniczka życia społeczno- politycznego, a także jako wrażliwa odbiorczyni dzieł sztuki i literatury. Z mieszkania w berlińskiej dzielnicy Wannsee wspomina przeszłość i analizuje teraźniejszość.

 

 


ukrainski palimpsest


Oksana Zabużko, Iza Chruślińska

Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską
Wydaw.  Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, 2018

Ukraiński palimpsest to pasjonujące rozmowy Izy Chruślińskiej z Oksaną Zabużko, dzięki którym polski czytelnik może odkryć Ukrainę mało znaną. Iza Chruślińska rozmawia z ukraińską pisarką o problemach współczesnej Ukrainy, o mniej znanych kartach jej historii, o kulturze i literaturze, o ich europejskich pierwiastkach, o dylematach tożsamości. Oksana Zabużko opowiada również o swojej własnej drodze pisarki, feministki, intelektualistki.  

 

 

 


jestes wedrowka

Paulina Młynarska
Jesteś wędrówką
Wydaw. Prószyński i Ska, 2018

"Jesteś wędrówką" to opowieść o podróżowaniu. Ale nie takim, które zaczyna się na lotnisku. To podróż przez otwartość na świat, pracę nad sobą i umiejętność wychodzenia ze strefy komfortu. Bo podróżować można, nie wychodząc z domu. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś jutro spakowała walizki i poleciała do Azji. Już nie!

 

 

 

 


ada to wypada

Zofia Karaszewska, Sylwia Stano
Ada, to wypada!
Wydaw. Literackie, 2018

Ada, wypada ci zabierać głos! Wypada ci się wyróżniać, dbać o siebie i zadawać pytania bez odpowiedzi. Czy wiesz, co jeszcze?
Poradniki dobrego wychowania dla panien dawno odeszły do lamusa. Dziś dziewczynom – tym małym i tym całkiem dużym – wypada… robić wszystko, o czym marzą! Mają prawo być sobą, rozwijać się i uczyć od najlepszych. Bohaterki tej książki wiedzą o tym najlepiej, bo same pokonały niejedną przeszkodę. Teraz dzielą się swoimi doświadczeniami, a ich opowieści mogą być inspiracją i dla dziewczynek, i dla chłopców.

 

 

 

puchar milosci


Winston Graham

Puchar miłości. Dziedzictwo Rodu Poldarków. T. 10
Wydaw. Czarna Owca, 2018

Wojna z Napoleonem dobiega końca. Rose, Demelaza oraz potężny sir George obserwują, jak ich dzieci wkraczają w dorosłość. Jeremy i Clowance oraz arogancki Valentine stają przed kluczowymi w ich życiu wyborami. Decyzje, które podejmą, ukształtują przyszłość nie tylko ich samych, ale również kolejnych pokoleń… Dalszy ciąg fasynującej sagi Poldarków.

 

 

 

 

magda m
Radosław Figura

Magda M. Ciąg dalszy nastąpił
Wydaw. Znak, 2018

Czy Magda M. poradzi sobie z nową rzeczywistością? Czy szczęście może być dane raz na zawsze?
Po dziesięciu latach od emisji popularnego serialuTVN Magda M. wraca dojrzalsza i pewniejsza siebie. Historia przedstawiona w powieści to nowe otwarcie w życiu bohaterki i jej przyjaciół.

 

 

 

 

czasami klamie
Alice Feeney

Czasami kłamię
Wydaw. W. A. B., 2018

Są trzy rzeczy, które powinniście wiedzieć o Amber Reynolds. Pierwsza: jej mąż już jej nie kocha. Amber jest w śpiączce (rzecz druga), w którą zapadła po wypadku samochodowym. Jej ciało jest nieruchome, ale umysł pracuje na najwyższych obrotach, starając się odtworzyć minione dni i tygodnie. Siniaki i obrażenia na jej ciele wskazują, że nie był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności, lecz celowe działanie. Głównym podejrzanym jest jej mąż. Ale w tej opowieści nic nie jest proste, bo (rzecz trzecia) Amber czasami kłamie.

 

 

 

smierc chateau bremont

Longworth M. L.
Śmierć w Chateau Bremont
Wydaw. Smak Słowa, 2018

Kiedy miejscowy szlachcic Étienne de Bremont wypada z okna rodzinnego zamku i ginie na miejscu, całe miasto aż huczy od plotek. Podejrzewa się, że jego śmierć nie była przypadkowa.  "Śmierć w Château Bremont" to wartki kryminał, zanurzony w romantycznej atmosferze południowej Francji.

 

 

 

 

w zywe oczy

 

J.P. Delaney
W żywe oczy
Wydaw. Znak, 2018

Na zlecenie firmy prawniczej specjalizującej się w sprawach rozwodowych Claire demaskuje niewiernych małżonków, dostarcza niezbite dowody ich zdrady. Gdy „klientem” Claire zostaje intrygujący profesor Patrick Fogler, stawka gwałtownie rośnie.

 

 

 

 

Żrodło: opis wydaw.

 

 

 

 

fb

conrad festiwal 2018

dyskusyjny klub ksiazki

przewodnik mlodego czytelnika 2018

biblioteka krakow logo niebieskie

sylaba logo

kino sfinks

dzielnica mistrzejowice  

trk

kkr3

kkr n