Nowości

Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Nowości w bibliotece

 

ulga
Natalia Fiedorczuk

Ulga
Wielka Litera, 2018

Pierwsza książka Natalii Fiedorczuk Jak pokochać centra handlowe była objawieniem literackim, Ulga będzie wstrząsem. Jej nowa powieść jest jak huragan, który zbiera wszystko po drodze, zostawiając niepokojącą ciszę.
Życie Karoliny pewnie mogło wyglądać inaczej, być może nawet pięknie. Dzisiaj jej pozornie zgodne małżeństwo z jednym dzieckiem wiedzie żywot tyleż stateczny i uporządkowany, co przesycony nudą i niepokojem. I złością. Karolinie ciągle towarzyszy poczucie, że znajduje się w swoim mieszczańskim życiu jakby przypadkiem, jakby niezamierzenie.

 

 

7 funkcja jezyka
Laurent Binet

Siódma funkcja języka
Wydaw. Literackie, 2018

Filozoficzna bomba, semiologiczna petarda, językowy majstersztyk. Po prostu thriller intelektualny. Powieść spiskowa z wielkimi filozofami i semiologami w rolach głównych. 25 lutego 1980 roku Roland Barthes, czołowy francuski intelektualista i teoretyk semiologii, zostaje potrącony przez furgonetkę niedaleko paryskiego College de France. Miesiąc później umiera w szpitalu. Banalny wypadek drogowy? Przypadkowa śmierć? A może zakamuflowane zabójstwo? Może komuś przeszkadzało, że Barthes odkrył klucz do siódmej funkcji języka – magicznej mocy, pozwalającej przejmować kontrolę nad myślami i działaniami drugiego człowieka? Komisarz Jacques Bayard, z pomocą Simona, młodego doktoranta, podejmuje śledztwo, które całkowicie odmieni ich życie.

 prawdziwa historia

Delphine De Vigan
Prawdziwa historia
Wydaw. Sonia Draga, 2018

Prawdziwa historia to świetnie napisana powieść w stylu Hitchcocka, z bardzo sprawnie rozwijającą się akcją - aż do zaskakującego zakończenia. Pewnego dnia Delphine spotyka L., kobietę w swoim wieku. Między rówieśniczkami rodzi się przyjaźń. Delphine zwierza się L., która rozumie ją jak nikt inny. L. wprowadza się do Delphine, opiekuje się nią i wszystkim zajmuje. Odpowiada nawet na adresowane do niej maile...

 

 

 jedyna historia

 

Julian Barnes
Jedyna historia
Świat Książki, 2018

„Większość z nas ma tylko jedną jedyną historię do opowiedzenia. Nie chodzi mi o to, że w naszym życiu dzieje się tylko jedno coś: są niezliczone wydarzenia, które przekształcamy w niezliczone historie. Ale naprawdę liczy się tylko jedna historia, którą warto opowiedzieć. Ta jest moja.”
Historia miłosna przepełniona czystym pięknem, głębokim smutkiem i głęboką prawdą.

 

 


szkolne lata jezusa

John Maxwell Coetzee
Lata szkolne Jezusa
Wydaw. Znak, 2018

Najnowsza powieść J.M. Coetzee’go jest jak baśń napisana skalpelem. Losy niezwykłego siedmiolatka Davida i jego opiekunów kryją wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści.„Powinniśmy przeczesywać świat nie w poszukiwaniu prawdziwej odpowiedzi, lecz prawdziwego pytania” – mówi jeden z bohaterów. Lata szkolne Jezusa są właśnie takim fundamentalnym pytaniem.

 

 

 


bardo

Agnieszka Szpila
Bardo
Wydaw. W. A. B., 2018
Do Barda Śląskiego, gdzie znajduje się Matka Boska Płacząca, udaje się autokarem niezwykła pielgrzymka. Patrioci, narodowcy, męczennicy, emeryci, narzeczeni, single szukający szczęścia na portalach randkowych, a nawet adepci wiedzy ezoterycznej – wszyscy jadą do Bardo w nadziei na cud, który odmieni ich dotychczasowe życie. Kapitalna powieść o Polsce i Polakach w krzywym zwierciadle.

 

 

 


blask

Eustachy Rylski
Blask
Wydaw. Wielka Litera, 2018

Aparatczyk odsunięty od wpływowej posady udaje się na wewnętrzną emigrację i osiada nad Bugiem, gdzie angażuje się w namiętny, choć w istocie zimno wykalkulowany związek z młodą prostytutką. Pierwsza od pięciu lat powieść mistrza prozy! Eustachy Rylski wraca książką napisaną w jego najlepszym rozpoznawalnym stylu, a zarazem dość jak na tego pisarza nietypową.

 

 

 


olanda

Rafał Wojasiński
Olanda
Wydaw. Nisza, 2018

Nowy zbiór prozy Rafała Wojasińskiego, dramaturga i autora takich książek jak „Złodziej ryb”, „Piękno świata”, „Stara” (przełożona na angielski, bułgarski, francuski i hiszpański). W „Olandzie” Wojasiński nie zrywa z bohaterami swoich słuchowisk i wcześniejszych książek. Teraz chętniej rozmawiają, chętniej dyskutują o tym i o owym. Robią to na swój sposób, językiem miłości do istnienia i szczerości. Dlatego właśnie za nic mają różne niezbite prawdy.

 

 

 

golden hill

 

Francis Spufford
Golden Hill
Wydaw. Poznańskie, 2018

Powieść Francisa Spufforda, zarówno dzięki fabule, jak i językowi, pozwala nam cofnąć się w czasie. Do czasów pełnych przygód, awantur i odkrywania nieznanego. Do czasów wielkich opowieści i wielkich miłości. Do czasów, kiedy wszystko było możliwe. Najlepsza XVIII-wieczna powieść od XVIII wieku. Frances Stonor Saunders, BBC Radio 4.

 

 

 

patrick melrose 1

 

Edward St. Aubyn
Patrick Melrose.
Wydaw. W. A. B., 2018
T.1: Nic takiego. Złe wieści. Jakaś nadzieja
T.2: Mleko matki. W końcu

Połączenie wykwintnej prozy, błyskotliwej satyry społecznej i opisów szokującego okrucieństwa. Oto świat angielskiej arystokracji, pełen zbytku i ogromnej pustki, olśniewającego piękna i niewypowiedzianej ohydy, ujmującego wdzięku i skrywanej nienawiści. Tocząca się w Londynie, Nowym Jorku i na Riwierze Francuskiej historia Patricka Melrose’a i jego relacji z despotycznym ojcem to bogata i świetnie skonstruowana przypowieść o bezbronności dzieci, ciężarze rodzicielstwa i koszmarze wspomnień, od których nie sposób się uwolnić.

 


sila

 

Naomi Alderman
Siła
Wydaw. Marginesy, 2018

Kobiety na całym świecie odkrywają, że mają siłę: jednym dotknięciem mogą zadawać straszny ból, a nawet zabijać. Nagle wszyscy mężczyźni zdają sobie sprawę, że stracili władzę. Nadszedł Dzień Dziewczyn – ale co przyjdzie potem? Jedna z najważniejszych książek 2017 roku, okrzyknięta „feministyczną dystopią na czasy #metoo”.

 

 

 

nora

 

Katarzyna Puzyńska
Nora
Wydaw. Prószyński i S-ka, 2018

Dla fanów Katarzyny Puzyńskiej prawdziwa radość. Dla tych, którzy  dotychczas nie zetknęli się z jej twórczością, dobry powód do sięgnięcia po wszystkie poprzednie tomy. Zbuntowana i lubiąca chadzać własnymi ścieżkami nastolatka Berenika po raz kolejny znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak, jak zazwyczaj...

 

 muzulmanie w europie

 

Nilüfer Göle
Muzułmanie w Europie. Dzisiejsze kontrowersje wokół islamu.
Wydaw. Karakter, 2018

Muzułmanie w Europie to książka powstała w wyniku badań socjologicznych przeprowadzonych w latach 2009–2013 w dwudziestu jeden miastach europejskich (m.in. w Paryżu, Kopenhadze, Bolonii, Oslo, Brukseli i Sarajewie). W każdym z tych miast pojawiły się kontrowersje związane z różnymi przejawami obecności muzułmanów w przestrzeni publicznej, takimi jak noszenie chusty przez kobiety, uliczne modlitwy, budowa meczetów, sklepy i bary halal czy też granica między wolnością słowa a ochroną uczuć religijnych.

 


deutsche nasz

 

Ewa Wanat
Deutsche nasz. Reportaże berlińskie
Wydaw. Świat Książki, 2018

Ewa Wanat opisuje, jak doszło do tego, że Niemcy, którzy zgotowali światu okrutną wojnę, stali się dziś jednym z najbardziej otwartych społeczeństw Europy. Pisze o uczeniu się tej otwartości, o blaskach i cieniach różnorodności nie tylko etnicznej czy religijnej, ale również stylów życia, postaw, wyborów. O oswajaniu obcości, poszerzaniu normy. O nowych Niemczech, które tworzą tureccy gastrabeiterzy, ich dzieci i wnuki, dzisiejsi uchodźcy, stara polska emigracja, anarchiści, squotersi, prostytutki, geje, lesbijki i transseksualiści, a przede wszystkim sami nowi Niemcy, dla których mitem inicjacyjnym jest rewolta 68 roku.

 


laleczki skazancow


Linda Polman

Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci

Holenderska reporterka Linda Polman opisuje skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwa z osadzonymi w celach śmierci, z lewicowymi aktywistami walczącymi z niehumanitarnym systemem sądowniczym, z pastorami przymykającymi oko na brutalne metody rozstrzygania prawa, z kolekcjonerami „murderabiliów” z całego świata, a przede wszystkim z samymi więźniami, dla których kara śmierci jest często wybawieniem od trudnej codzienności więzienia. To fascynująca, a zarazem przerażająca opowieść o tym, jak naprawdę działa amerykański system prawny i jak wiele emocji wzbudza kara śmierci w pozornie Zjednoczonych Stanach Ameryki
 

 

jestecie na ziemi 2

 

Antoni Libera, Janusz Pyda
Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! Dialogi o teatrze Samuela Becketta
PIW, 2018

Czy żyjemy już w epoce postchrześcijańskiej, jak zdawał się to widzieć wątpiący Samuel Beckett, jeden z największych, a zarazem najbardziej radykalnych pisarzy XX wieku, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1969? Pasjonujący dialog o sensie życia i świata poprzez interpretację najwybitniejszych dramatów Samuela Becketta prowadzą:  Antoni Libera, pisarz, tłumacz i wybitny znawca Becketta oraz Janusz Pyda OP, dominikanin, wykładowca i duszpasterz akademicki.

 

 


musisz tam wrocic


Maria Stauber

Musisz tam wrócić. Historia przyjaźni Lusi Gelmont i Zuzanny Ginczanki
Wydaw. Marginesy, 2018

Wyjątkowe, spisane przez Marię Stauber literackie wspomnienia o młodzieńczej przyjaźni niezwykłej Lusi Gelmont i Zuzanny Ginczanki – poetki, satyryczki z kręgu Skamandra i „Szpilek”, o której mówili, że w poezji prześcignie Tuwima.
Obie były kobietami wyzwolonymi. Obie łamały stereotypy, obie były zbuntowane i pełne radości. Obu przyszło żyć w strasznych czasach.

 

 

 


alfabetycznosc


Henryk Bereza

Alfabetyczność. Teksty o literaturze i życiu
PIW, 2018

Alfabetyczność jest swoistym kompendium, przedstawiającym szerokość pracy krytycznej Henryka Berezy, która z czasem ewoluowała w samodzielną twórczość literacką. Jest dowodem na to, że można oddać się literaturze całym sobą, niezależnie od konsekwencji, z czystej miłości do słowa. Jest również swoistym dziennikiem zmian, które zachodziły w literaturze polskiej powojennej do czasów najnowszych.

 

 

 

wyjcie awaryjne

 

Rafał Matyja
Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej
Wydaw. Karakter, 2018

 W swojej najnowszej książce znany politolog, Rafał Matyja, próbuje zdefiniować głębsze przyczyny dzisiejszej sytuacji politycznej w Polsce. Zastanawia się nad tym, co determinowało politykę po 1989 roku i jaki ma to wpływ na jej dzisiejszy kształt [...]. Jak stworzyć nowe polskie imaginarium? Jakie założenia w polityce należałoby przemyśleć od nowa? Jakim językiem o niej mówić? Książka Rafała Matyi jest zaproszeniem do refleksji o tym, jak się wydostać z obecnego politycznego klinczu.

 

 


retromania


Simon Reynolds

Retromania: jak popkultura żywi się własną przeszłością
Wydaw. Kosmos, 2018

Retromania przygląda się temu, w jaki sposób współczesna muzyka popularna (chociaż Reynolds rozszerza swoją analizę również na modę, film i inne dziedziny sztuki) używa i nadużywa dziedzictwa własnej przeszłości.  Kultowa, długo oczekiwana książka słynnego brytyjskiego dziennikarza muzycznego, Simona Reynoldsa.

 

 

 


spacer aleja roz 1

Edyta Świętek
Spacer Aleją Róż. T. 1-5
Wydaw. Replika, 2017
T.1 Cień burzowych chmur.
T.2 Łąki kwitnące purpurą
T.3 Drzewa szumiące nadzieją
T.4 Szarość miejskich mgieł
T.5 Powiew ciepłego wiatru

Historia Nowej Huty w pięciotomowym cyklu powieściowym o losach rodziny Szymczaków.Szeroka panorama Polski, Krakowa i Nowej Huty na tle burzliwych przemian historycznych, politycznych i obyczajowych od 1949 r. do czasów współczesnych.

 

 

 

 

 

fb

sylaba logo

dyskusyjny klub ksiazki

przewodnik mlodego czytelnika 2018

biblioteka krakow logo niebieskie

  dzielnica mistrzejowice  

trk

kkr3

kkr n