Kraków Literacki. Przewodnik Młodego Czytelnika

przewodnik mlodego czytelnika 2018 bis

Cykl trzech wykładów/spotkań dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, prezentujący Kraków jako miasto sprzyjające kulturze literackiej i czytelniczej. W projekcie zostaną przedstawione trzy nurty tematyczne.

W pierwszym pokażemy Kraków jako miejsce związane z życiem i twórczością wielu wybitnych artystów, pisarzy/poetów, którym w dużej mierze miasto zawdzięcza swój styl i charakter.

Drugi nurt tematyczny dotyczy Krakowa jako miasta utrwalonego w historii, tradycji i legendzie czyli w obszarach  bardzo atrakcyjnych dla młodych czytelników.

Trzeci, kończący projekt temat to przedstawienie praktycznych możliwości korzystania z dziedzictwa literackiego Krakowa, które oferują  krakowskie instytucje kultury m.in. Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz sieć krakowskich bibliotek pod wspólną nazwą Biblioteka Kraków.

Prowadzącymi spotkania są eksperci zajmujący się historią i współczesnością życia kulturalnego i literackiego w Krakowie. Spotkania odbywają się w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie os. Złotego Wieku 14. Zapraszamy uczniów sztarszych klas szkół podstawowych i nauczycieli do udziału w projekcie. Na wszysttkie spotkania/wykłady wstęp wolny. Szczegółowe informacje: tel.6416875, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykłady w ramach projektu  Kraków literacki. Przewodnik Młodego Czytelnika Październik - Grudzień 2018

miasto artystow 2

5 października 2018 godz. 10.00
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie,
os. Złotego Wieku 14

Kraków. Miasto artystów
.
Prelegentka: Agnieszka Wanicka, dr hab. UJ Katedra Teatru
i Dramatu, zajmuje się m.in. związkami literatury z różnymi dziedzinami sztuki.

Kultura jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości miasta. Kraków miał to szczęście, że mieszkało w nim i pracowało wielu wybitnych artystów, którzy nadali temu miastu wyrazisty charakter. Agnieszka Wanicka poprowadziła nas po mieście śladami m.in. Heleny Modrzejewskiej, Stanisław Wyspiańskiego, Walerego Rzewuskiego, Józefa Mehoffera. Zainspirowała nas do samodzielnych poszukiwań innych, artystycznych miejsc Krakowa.

Fot. Magda Lis

krakow miasta legenda3

9 listopada 2018 godz. 9.50
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie,  os. Złotego Wieku 14

Kraków. Miasto legenda
. Spotkanie dla dzieci (III i IV klas szkół podstawowych) prowadzi Ewa Stadtmüller, polonistka, dziennikarka, autorka książek dla dzieci również o charakterze edukacyjnym, w tym m.in. opracowania na temat legend i baśni polskich.

7 grudnia 2018 godz. 10.00
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie,  os. Złotego Wieku 14

Kraków. Miasto Literatury UNESCO
. Prelegentka: Anna Zygmunt, Krakowskie Biuro Festiwalowe, koordynatorka projektów literackich i artystycznych, m.in. Kodów Miasta, Spacerów literackich, wystaw oraz projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za współpracę